Obiady dla cukrzyka
12 stycznia 2022

Obiady dla cukrzyka

By Iga Myć

Dieta jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na nasze zdrowie. Na jego stan szczególnie muszą uważać cukrzycy. Diabetycy powinni także nauczyć się planować posiłki i odpowiednio wybierać ich zawartość energetyczną. Często może im w tym pomóc dieta niskoglikemiczna lub spożywanie produktów o średnim indeksie glikemicznym.

Dieta niskoglikemiczna polega na ograniczaniu węglowodanów. Jej zadaniem jest obniżenie poziomu glukozy we krwi oraz poprawienie metabolizmu. Dodatkowo w diecie niskoglikemicznej pojawiają się produkty, które mają tzw. średni indeks glikemiczny, którymi są:

 • wafle ryżowe i biały ryż;
 • słodycze;
 • alkohol;

słone przekąski.

Do głównych produktów w tej diecie należą:

 • warzywa;
 • nasiona roślin strączkowych;
 • owoce;
 • pełnoziarniste produkty zbożowe.

Obiady dla cukrzyka

Jak przygotować pyszny obiad dla cukrzyka? Mamy kilka sposobów i propozycji.

 1. Warzywa powinny być ugotowane na półtwardo.
 2. Jak najmniej długo smażonych potraw.
 3. Gotowanie na parze i pieczenie w folii/pergaminie.
 4. Duża ilość błonnika w potrawach.
 5. Unikanie soli.
 6. Stawianie na ryby.
 7. Kasza i ryż powinny być gotowane na sypko, a makaron al dente.

Efekty tzw. diety cukrzycowej

Dietetycy zalecają cukrzykom dietę nisko- lub średnioglikemiczną, ponieważ pomaga regulować poziom glukozy i insuliny we krwi. Poza tym zapewnia uczucie sytości po posiłku na dłużej. Dodatkowo pozwala zachować odpowiedni poziom i glukozy i insuliny we krwi.

Dieta dla cukrzyków jest tania i łatwa w utrzymaniu. Przy tego typu diecie zaleca się aktywność fizyczną. Każdą inną dietę warto skonsultować ze swoim lekarzem, by mieć pewność, że jej stosowanie jest dla nas bezpieczne. Dobrym rozwiązaniem będzie też odpowiednio wybrana dieta pudełkowa.

W każdej diecie pudełkowej znajduje się zestaw zdrowych posiłków. Każda z firm ma nieco inne plany żywieniowe, co powoduje, że zestawy są różnorodne. Dzięki temu nie problemu z przystosowaniem diety do potrzeb zdrowotnych i upodobań. Wybierz swój plan żywienia i zamów pudełka z pysznymi obiadami!