17 marca 2021

Jak powstają najlepsze torebki

By Iga Myć

Torebka ze skóry jest dla kobiety synonimem klasy i pewnego statusu społecznego. Wie o tym każdy szanujący się producent torebek skórzanych, zatem stara się zrobić wszystko, aby zasłużyć na swoje dobre imię i dostarczyć swoim klientkom obiecaną wartość. A nie jest to proste. Przyjrzyjmy się więc, jak powstają takie torby.

Jak się szyje skórzane torebki

Na początku jest pomysł. Wizja, która powstaje w głowie twórcy. Najczęściej przelewa on ją na papier, rysując szkic. Następnie tworzony jest wstępny projekt, w którym określane są wymiary torebki, kieszonki, ozdoby, rodzaj zapięć, okuć, a nawet takie drobiazgi jak grubość nici i szwów. Potem opracowywane są różne wersje kolorystyczne, dobierane materiały i dodatki. Wreszcie powstaje prototyp i jeśli wszystko odpowiada oczekiwaniom, tworzony jest szablon oraz szczegółowa instrukcja wykonania kolejnych egzemplarzy. W ten sposób producent torebek skórzanych wprowadza nowy model do kolekcji. 

 

W niektórych zakładach każda sztuka jest szyta ręcznie. Najpierw przycinane są odpowiednie kawałki skóry, wygładzane ich krawędzie, potem skrupulatnie się je zszywa, mocuje pozostałe elementy i wreszcie gotowa torba poddawana jest dokładnej kontroli jakości. Często to wszystko robi jedna osoba. Taki model to niemal dzieło sztuki. Masowi producenci jednak także dbają o zachowanie standardów, nawet jeśli do szycia wykorzystywane są maszyny, a torebki powstają w większych seriach. Każdy producent torebek skórzanych stara się również mieć swój wyróżnik. Półokrągłe listonoszki, z kolorową klapką, kojarzą się ze słoniem, pikowana torebka na łańcuszku z projektantką znaną również z perfum numer pięć i charakterystycznych żakietów, a sztywna torebka ze złotym monogramem na brązowym tle, ze słynnym domem mody.

Czy skórzana torebka to luksus dla wybranych

Torebki, które wychodzą z zakładów światowej sławy projektantów, można potraktować niemal jako lokatę kapitału, bo ich wartość, przeciętnego człowieka, przyprawia o zawrót głowy. Nie oszukujmy się, nie są to wyroby na każdą kieszeń. Na szczęście są również producenci skórzanych torebek, których jakość i trwałość nie budzi zastrzeżeń, ale cena jest przystępna i adekwatna. Takie torebki ma w swojej ofercie hurtownia torbs-hurt.pl. Większość z nich uszyta jest we Włoszech, a one jak wiadomo, uchodzą za najlepsze. Na wirtualnych półkach hurtowni znajdziemy modele w wielu fasonach — od eleganckich klasycznych czarnych aktówek poprzez listonoszki o najróżniejszych kształtach i kolorach, aż po wyjątkowe wielokolorowe torby codzienne. Wszystkie dostępne do zamówienia nawet w pojedynczych egzemplarzach, bo hurtownia nie nakłada minimalnych limitów.